Zdjęcia: Dariusz Kawka 

30 sierpnia 2017 roku zorganizowaliśmy konferencję prasową festiwalu MateriaFest. Gośćmi wydarzenia byli Adam Nergal Darski (Behemoth), Mariusz Duda (Riverside), Michał Piesiak i Tadeusz Piesiak (Materia), oraz gość specjalny pan Jerzy Hardie-Douglas – Burmistrz Szczecinka. Spotkanie poprowadził Tomasz Kasprzyk.

Jako pierwsi podczas konferencji głos zabrali członkowie zespołu Materia, którzy są pomysłodawcami wydarzenia: MateriaFest łączy, integruje i likwiduje wszelkie podziały. – powiedział Michał Piesiak, wokalista grupy. Festiwal cały czas się zmienia i ewoluuje, a w tym roku, przy wsparciu pana Burmistrza będziemy gościli najznakomitszych polskich artystów grających ciężkie brzmienia. W najbliższą sobotę w Szczecinku wystąpi osiem zespołów, m.in. Riverside, Illusion i Behemoth.

Podczas konferencji został również poruszony temat wolności słowa oraz protestów, z którymi spotkało się ogłoszenie w programie festiwalu występu zespołu Behemoth. Mówił o tym Burmistrz Szczecinka, Jerzy Hardie-Douglas: Nie obawiam się żadnych kontrowersji. To jest wpisane tak samo w politykę tego festiwalu, jak w występy zespołu Behemoth. Spodziewaliśmy, że będą protesty, ale jeśli organizuje się takie imprezy, to naturalnie, takie incydenty są nieuniknione. Jako Burmistrz Szczecinka, nie zamierzam ulegać żadnym naciskom ze strony Kościoła, choć nie jestem też jego przeciwnikiem.

Do protestów odniósł się również Adam Nergal Darski, lider grupy Behemoth: Społeczeństwo nadal różnie nas postrzega. Zdarza się, że nasze koncerty są odwoływane lub mocno krytykowane. Staramy się tym nie przejmować, nie myśleć o tym. Wszystko co robimy, jest zawsze szczere i w pełni profesjonalnie. Wierzymy, że jest to ważne i trafia do określonego grona odbiorców. Działamy z pewną misją, za pośrednictwem której chcemy być pożyteczni. Nie robimy nic złego, dlatego nie rozumiem tych protestów.

O specyfice festiwali muzycznych mówił Mariusz Duda, wokalista zespołu Riverside: Cieszymy się, że wystąpimy na tym festiwalu. Udział w takich wydarzeniach jest dla nas bardzo ważny. To świetna promocja dla zespołu! Gramy specyficzną muzykę, dlatego nie zawsze mamy szansę zakwalifikowania się na listę uczestników tego rodzaju imprez. Dla jednych zbyt delikatni, dla innych bardzo mocni.