Wokalista, kompozytor, multiinstrumentalista, poeta, prozaik. Człowiek bardzo wszechstronny, gadatliwy i ekscentryczny. Tymon Tymański odwiedził wczoraj Studio U22, by przybliżyć zgromadzonym swój najnowszy muzyczny projekt o nazwie MU. Spotkanie odbyło się w ramach inicjatywy ZPAV „Piątki z Nową Muzyką”.

MU to najnowszy projekt songwritera Tymona Tymańskiego i producenta Marcina Gałązki, którzy wraz z saksofonistą Michałem Janem Ciesielskim pojawili się na Ujazdowskich, żeby opowiedzieć nie tylko o historii powstania bandu, ale również o tym jak ewoluował i skąd czerpał inspiracje. Prym podczas rozmowy z Piotrem Metzem wiódł Tymon Tymański, który przytaczał masę anegdot i zakulisowych informacji na temat zespołu. A opowiadać było o czym ponieważ członkowie zespołu tworzą zgrany – ale jednak – miszmasz, dokładając do całego projektu nie tylko własne, unikalne brzmienie, ale również charyzmę i osobowość.

W tym miejscu warto wspomnieć, że oprócz wspomnianych Tymańskiego, Gałązki i Ciesielskiego formację MU tworzą ponadto pianista i wokalista Szymon Burnos (Algorytm, Tomasz Chyła Quintet) oraz perkusista Jacek Prościński (Reni Jusis, Lasy). Muzyka kwintetu operuje bardzo szeroką i zróżnicowaną gamą międzygatunkową, naturalnie przechodząc od synthpopowych ballad i wpadających w ucho piosenek w klimacie postrocka, poprzez trudniejsze utwory w stylistyce avant rocka, modern jazzu i free improv, do złożonych, instrumentalnych form, wzbogaconych współczesną, eksperymentalną elektroniką.

Zdjęcia: Darek Kawka/ZPAV