28 listopada w Studio U22 odbyła się konferencja prasowa, której głównym tematem była celebracja 90. urodzin mistrza muzyki filmowej – Ennio Morricone. Podczas wydarzenia Tomasz Raczek zaprezentował wybrane utwory włoskiego artysty, a także zaprosił na koncert maestro w krakowskiej Tauron Arenie, który odbędzie się 19 stycznia 2019 roku. Za brzmienie muzyki były odpowiedzialne kolumny Avantgarde Acoustic Uno XD. O poczęstunek zadbała firma Bacardi Martini, serwując drinki na bazie Martini Rosso oraz Martini Bianco.

Na mniej niż 2 miesiące przed koncertem Ennio Morricone w Krakowie, Studio U22 gościło krytyka filmowego i publicystę – Tomasza Raczka. Dziennikarz opowiedział między innymi, jak wyglądał jego pierwszy kontakt z kompozytorem, jakie są charakterystyczne cechy twórczości Ennio Morricone, a także dlaczego muzyka mistrza jest tak wszechstronna.

„Ennio Morricone potrafi pracować nad każdym motywem muzycznym, który umieszcza w swoich utworach. Cechuje go dbałość o odpowiednie, wyjątkowe rozprowadzenie danej melodii, aby mogła ona zabrzmieć wielowymiarowo. Taką umiejętność mają tylko wybrani, wybitni kompozytorzy” – powiedział Tomasz Raczek.

Podczas „90th Celebration Concert” 19 stycznia 2019 roku w krakowskiej Tauron Arenie maestro dyrygować będzie liczącą 160 muzyków orkiestrą. Wśród nich znajduje się Czeska Narodowa Orkiestra Symfoniczna i chór, czyli muzycy, z którymi już wielokrotnie w przeszłości współpracował. Będzie to już dziewiąty występ artysty w naszym kraju. Wcześniej koncertował w Warszawie (2000, 2010), w Gdańsku (2009), we Wrocławiu (2016), w Łodzi (2017) i trzykrotnie w Krakowie (2007, 2015, 2017).

Nagrodzony dwoma Oscarami artysta, którego płyty rozeszły się w nakładzie ponad 70 milionów egzemplarzy na całym świecie, zaprezentuje swoje najsłynniejsze utwory z tak popularnych ścieżek dźwiękowych jak „Misja”, „Cinema Paradiso”, „Dawno temu w Ameryce”, „Ofiary wojny”, „Dobry, zły i brzydki” czy „Nienawistna Ósemka”.

„Byłem poruszony pasją do mojej muzyki i uznaniem przez polskich widzów podczas moich poprzednich wizyt” – podkreśla Ennio Morrricone, dodając, że spodziewa się bardzo emocjonalnego i wyjątkowego wieczoru. „To dla mnie wielki zaszczyt móc występować dla polskiej publiczności. Każde spotkanie z nią było dla mnie niezwykłym doświadczeniem, które na zawsze zachowam w sercu”.