5 września w warszawskim Studiu U22 przy Alejach Ujazdowskich miał miejsce wyjątkowy odsłuch albumu „WAW-NYC” autorstwa Marka Napiórkowskiego. Spotkanie na trzy tygodnie przed oficjalną premierą materiału zostało zorganizowane w ramach inicjatywy ZPAV – Piątków z Nową Muzyką.

Pierwsza część spotkania rozpoczęła się od rozmowy, którą Piotr Metz przeprowadził z jazzmanem. Dotyczyła ona albumu „WAW-NYC”, którego premiera została zaplanowana na 29 września. Premierowe kompozycje artysty łączą dwa odległe miasta siłą muzyki ich jazzowych reprezentantów. Na płycie bowiem usłyszeć można wybitnego i rozchwytywanego basistę, Roberta Kubiszyna, nowojorskiego mistrza perkusji – Clarence Penn’a, nominowanego za do Nagrody GRAMMY pianistę – Manuela Valera oraz jednego z najwybitniejszych saksofonistów na świecie – Chrisa Pottera. W przerwach między rozmową zgromadzeni w U22 dziennikarze wysłuchali wybranych kompozycji z najnowszego albumu artysty.

Po krótkiej przerwie goście – również przedpremierowo – obejrzeli teledysk do utworu „The Way”. Na spotkaniu obecna była również Ilona Bekier – tancerka i choreografka, która zagrała główną rolę w teledysku. Dodatkowo, w teledysku udział wzięli: Danuta Stenka, Iza Kuna, Hanna Konarowska, Grzegorz Małecki, Krzysztof Stelmaszczyk i Piotr Adamczyk. Teledysk jest dostępny w serwisie YouTube.

Po odsłuchu na gości czekał poczęstunek, a także drinki zapewnione dzięki partnerowi wydarzenia – Wyborowa Pernod Ricard, który serwował napoje na bazie szkockiej whisky Ballantine’s.

Marek Napiórkowski jest czołowym polskim gitarzystą i kompozytorem. Od wielu lat realizuje się jako artysta wszechstronny, budując jednocześnie własny, niepowtarzalny język muzyczny. Od początku swojej kariery Napiórkowski pojawia się na szczytach polskich rankingów, a nieprzerwanie od 2012 roku, głosami czytelników Jazz Forum, wybierany jest Jazzowym Gitarzystą Roku.