22 listopada goście Studio U22 mieli okazję usłyszeć najnowszy album Janusza Wawrowskiego pt. „Hidden Violin’’ oraz uczestniczyć w prezentacji jedynych w powojennej Polsce skrzypiec Stradivarius. Śniadanie prasowe odbyło się w ramach inicjatywy ZPAV – „Piątki z Nową Muzyką”.

Najnowszy album Janusza Wawrowskiego pt. „Hidden Violin” to płyta, na której Wawrowski prezentuje skrzypce Stradivarius 1685 poprzez arcydzieła polskiej wiolinistyki. W programie znalazły się kompozycje Wieniawskiego, Karłowicza, Bacewicz, Różyckiego, porywające fragmenty „Harnasiów” Szymanowskiego i in.

 „Myślę, że dobór utworów z różnych epok, pozwolił mi wystarczająco dobrze pokazać, jak różne brzmienie potrafią mieć skrzypce Stradivarius” – stwierdził Janusz Wawrowski.

Skrzypce Stradivariusa, na których gra Wawrowski, prawdopodobnie nigdy wcześniej nie były nagrywane. To sprawia, że po raz pierwszy od czasu ich powstania, brzmienie tego drogocennego instrumentu staje się dostępne szerokiej publiczności.

Gośćmi śniadania prasowego byli również Aleksandra Buszta-Bąk – kustosz wystawy na Zamku Królewskim oraz polski mecenas sztuki – Roman Ziemian, który zakupił drogocenny instrument dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

 Historyczne skrzypce o wyjątkowej wartości historycznej oraz nominalnej, będzie można obejrzeć podczas wystawy trwającej od 7 do 21 grudnia. Ponadto 4 grudnia o godzinie 19:00 w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego odbędzie się uroczystość nadania pierwszemu Stradivariusowi imienia „Polonia”.

Autorem zdjęć jest Darek Kawka/ZPAV