Lutosławski  Quartet w ramach Piątków z Nową Muzyką

Kolejnym spotkaniem, które zorganizowaliśm w ramach inicjatywy ZPAV „Piątki z Nową Muzyką” w Studio U22, był przedpremierowy odsłuch płyty „2016” autorstwa polskiego kwartetu smyczkowego – Lutosławski Quartet. Spotkanie odbyło się 12 kwietnia 2017 roku, a gośćmi specjalnymi byli kompozytorzy: Paweł Mykietyn i Marcin Markowicz.

Album „2016” związany jest z obchodami Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu oraz stanowi podsumowanie dekady wspólnego grania zespołu Lutosławski Quartet. Nazwa płyty nawiązuje do faktu, że wszystkie utwory zostały zamówione, skomponowane oraz premierowo wykonane właśnie w 2016 roku. Na wydawnictwo składają się dwie płyty – CD z muzyką skomponowaną przez Marcina Markowicza, Andrzeja Kwiecińskiego i Pawła Mykietyna oraz DVD z video, opowiadającym o pomyśle i procesie powstania płyty, mini-wywiadem z muzykami, a także fragmentami nagrań.

Spotkanie w U22 rozpoczęła prezentacja filmuz płyty DVD. Następnie Ewa Szczecińska – dziennikarka Programu II Polskiego Radia, przeprowadziła rozmowy z autorami dwóch kompozycji. O swojej pracy powiedział Paweł Mykietyn, z kolei Marcin Markowicz mówił o tym, jak ważne jest z akustycznego punktu widzenia, miejsce rejestracji oraz w jaki sposób przebiega proces masteringu płyt z muzyką poważna. Na koniec części oficjalnej odbył  się odsłuch fragmentów płyty.