Gościem kolejnej odsłony „Piątków z Nową Muzyką” był Marek Dyjak – polski kompozytor i piosenkarz, który zaprezentował swój najnowszy album pt. „Dyjak Gintrowski”. Spotkanie odbyło się 16 stycznia w Studio U22, a jego inicjatorem był Związek Producentów Audio-Video.

„Dyjak Gintrowski” jest projektem, który zawiera 10 utworów skomponowanych przez Przemysława Gintrowskiego. Zaśpiewał je Marek Dyjak, natomiast za nowe aranżacje odpowiadają Marek Tarnowski (pianino) oraz Jerzy Małek (instrumenty dęte).

„We wczesnej młodości odkryłem tzw. muzykę moralnego niepokoju. (…) W tamtym czasie największą siłę wyrazu miał Przemysław Gintrowski, który towarzyszył mi przez kilka ładnych lat. „Cytowałem” jego piosenki. Teraz jestem grubo po czterdziestce, dwa lata temu powstał pomysł, żeby nagrać płytę z Jego utworami. Bardzo się z tego powodu ucieszyłem, od razu ruszyłem do pracy, lecz okazało się, że praca nad tymi piosenkami wymaga ode mnie całkowitego skupienia. Brakowało mi tego skupienia, więc dopiero po dwóch latach ukazuje się przed Państwem płyta” – powiedział Marek Dyjak.

Najnowsze aranżacje kompozycji Przemysława Gintrowskiego oraz przełożenie na instrumentarium pozbawione gitary, otwierają kolejne możliwości interpretacji utworów nie tylko przez odbiorców, ale także przez Marka Dyjaka. Album „Dyjak Gintrowski” ukaże się 18 stycznia.

 

Autorem zdjęć jest Darek Kawka/ZPAV