Skrzypek Mariusz Patyra był gościem kolejnej odsłony „Piątków z Nową Muzyką”. Jako pierwszy Polak zdobył główną nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Nicolae Paganiniego w Genui. W U22 zaprezentował swoją płytę No.24”. Spotkanie z artystą odbyło się w ramach inicjatywy ZPAV.

Na dwa dni przed oficjalną premierą albumu „No.24”, Mariusz Patyra odwiedził warszawskie Studio U22. Artysta zaprezentował swój nowy materiał. Album zarejestrowany został podczas koncertu wirtuoza skrzypiec z towarzyszeniem kwintetu smyczkowego. Płyta ukaże się 8 listopada nakładem wydawnictwa Agora.

Spotkanie odbyło się w ramach inicjatywy ZPAV „Piątki z Nową Muzyką”. Artysta o najnowszym wydawnictwie powiedział tak:

Ta płyta ma działać kojąco. W pewien sposób ma pozwolić słuchaczowi odciąć się od zgiełku. Ma przynosić chwile wytchnienia.

Dobór repertuaru ukazuje niezwykłą wrażliwość artysty, jego kunszt oraz radość z gry. Płyta przepełniona jest liryzmem, nostalgią, tkliwością i miłością. Utwory oryginalnie pisane były tylko pod skrzypce lub w towarzystwie fortepianu. Na płycie zostały zarejestrowane w zupełnie nowej wersji z orkiestrą kameralną.

Mariusz Patyra gra na skrzypcach, które są kopią instrumentu Guarneri del Gesu z roku 1733, zbudowanych przez Christiana Erichsona (Hannover 2003), jak również na reprodukcji Il Cannone z roku 1742, autorstwa Johna B. Erwina (Dallas 2000).

Skrzypek występował z koncertami i recitalami w Europie (m.in. Polska, Niemcy, Hiszpania, Austria, Czechy), Japonii, Stanach Zjednoczonych i Meksyku. Grał z takimi orkiestrami jak: Tokyo Chamber Orchestra, Orchestra Fondazione Arturo Toscanini, Orchestra Filharmonica Marchigiana czy Plano Symphony Orchestra.

O przyjemną atmosferę spotkania zadbała marka Ballantine’s, a możliwość odsłuchu płyty w najwyższej jakości dźwięku umożliwił profesjonalny sprzęt od firm SVEDA AUDIO i Nautilius.

Zdjęcia: Darek Kawka / ZPAV