Zespół Fair Weather Friends po pięciu latach przerwy wypuścił na rynek swój drugi long play zatytułowany „Carte Blanche”.  Na dwa dni przed oficjalną premierą artyści zaprezentowali nowe wydawnictwo na audiofilskim sprzęcie oraz zagrali mini koncert. Spotkanie odbyło się z inicjatywy Związku Producentów Audio-Video w ramach „Piątków z Nową Muzyką”.

Studio U22 zmieniło lokalizację na Nowy Świat Muzyki i po wakacyjnej przerwie powróciło z przedpremierowymi odsłuchami płyt w ramach „Piątków z Nową Muzyką”. Pierwszym gościem w nowym miejscu był zespół Fair Weather Friends.

Powiew świeżości na rynku muzycznym

28 sierpnia na Nowym Świecie 63 rozbrzmiały dźwięki, które teoretycznie nie powinny ze sobą współgrać. Fair Weather Friends bowiem łączą rock, elektronikę, funk i soul. Mimo tylu inspiracji potrafią utrzymać spójność i własne brzmienie. Zaprezentowali to już na swoim debiutanckim krążku „Hurricane Days”, który zebrał pozytywne recenzje od dziennikarzy muzycznych. Hubert Grupa (Brand New Anthem) pisał o nich

„Fair Weather Friends nie zawiedli pokładanych w nich nadziei. Hurricane Days to płyta tyle przebojowa, co zaskakująca, brzmiąca tak, jakby każdy z czwórki muzyków robił wszystko po swojemu i jednocześnie nie przeszkadzał innym członkom zespołu. Efekt? Jeden z najbardziej charakterystycznych stylów, który trudno porównać z czymkolwiek innym’’.

Inspiracje i pierwsze wrażenia

Zapowiada się, że najnowsze wydawnictwo zespołu Fair Weather Friends wydane przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia ponownie może zaciekawić miłośników dobrych dźwięków.

Muzycy w rozmowie z dziennikarką Gabi Drzewiecką wspominali o procesie powstania płyty:

„Nie odświeżaliśmy. Nie wyjmowaliśmy rzeczy z kosza. Przede wszystkim szukaliśmy naszej tożsamości. Szukaliśmy jakichś nowych połączeń między sobą. Jakiegoś mostu, który pozwoliłby nam łączyć te inspirację’’.

„Carte Blanche” otwiera nowy rozdział w karierze zespołu – na krążku po raz pierwszy, w pięciu utworach, artyści sięgnęli po polskie teksty.

Podczas spotkania zgromadzeni goście mieli okazję posłuchania nowego wydawnictwa również na żywo. Fair Weather Friends dali krótki koncert i tym samym od pierwszych dźwięków pokazali, że wiedzą, po co wchodzą na scenę i jak chcą grać. Liczne samplery, klawiatury sterujące, syntezatory, gitary i perkusja w ich wykonaniu tworzą wyjątkową, z częstymi zwrotami akcji, energię. Wokal Michała Maślaka dodaje temu wszystkiemu odrobinę melancholii i osobistego wyrazu. Prośba o bis tylko potwierdziła, że artyści mają dobry kontakt z publicznością i potrafią zabrać fanów do swojego świata.

O atmosferę spotkania i dobre samopoczucie gości Studia U22 zadbali partnerzy wydarzenia – marka Ballantine’s, która serwowała drinki na bazie swojego trunku oraz firmy SVEDA AUDIO i Nautilius, które umożliwiły odsłuch wydawnictwa w najwyższej jakości.

Zdjęcia: Darek Kawka/ZPAV