18 stycznia zorganizowaliśmy kolejne spotkanie z światowej klasy jazzmanem – Michałem Urbaniakiem. Tym razem zaproszeni gości mieli szansę na zapoznanie się z najnowszym albumem artysty „Urbanator Days – Beats & Pieces” w ramach „Piątków z Nową Muzyką”.

Zgromadzeni w Studio U22 goście mieli szansę usłyszeć materiał z niewydanej jeszcze płyty Michała Urbaniaka – „Urbanator Days – Beats & Pieces”, na trzy tygodnie przed jej oficjalną premierą. Gościem specjalnym tego ekskluzywnego odsłuchu był autor albumu, czyli Michał Urbaniak, z którym o albumie „Beats & Pieces” rozmawiał prowadzący spotkanie Piotr Metz. Jazzman opowiedział o tym, jak wyglądała praca nad jego najnowszym wydawnictwem i swoich inspiracjach. Wyjaśnił także, skąd pomysł na połączenie jazzu z tak różnymi gatunkami muzycznymi. Artysta wspomniał również o trasie koncertowej promującej ten album, która odbyła się jeszcze w zeszłym roku.

W prowadzonej z artystą przez Piotra Metza rozmowie, uczestniczył również Marek Pędziwiatr – pianista jazzowy, klawiszowiec, wokalista, raper, producent oraz dj, który album „Beats & Pieces” m.in. współprodukował oraz zagrał na nim na instrumentach klawiszowych. Marek Pędziwiatr to reprezentant prężnego, młodego środowiska muzycznego rozdartego pomiędzy sceną klubową, hip-hopem i jazzem. Co ciekawe, nominowany do tegorocznych Paszportów Polityki Pędziwiatr to także współautor docenionego przez polskie środowisko jazzowe albumu „Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda)”. O swojej współpracy z jazzową legendą Marek Pędziwiatr powiedział: Michał Urbaniak muzycznie jest jednym z moich bohaterów. Zakładałem jednak, że to muzyk ze zbyt odległego pokolenia, aby móc w ogóle marzyć o jakimś wspólnym projekcie. Dlatego też możliwość pracy przy „Beats & Pieces” to dla mnie wielki zaszczyt.

Michał Urbaniak jest cenionym na całym świecie muzykiem jazzowym. Ideą jego najnowszej płyty „Beats &Pieces” jest fuzja jazzu z hip-hopem, elektroniką i wieloma kierunkami muzyki rytmicznej zwanej NuJazz lub UrbJazz. Na wydawnictwie znajdą się kompozycje Urbaniaka z udziałem młodych producentów, raperów, wykonawców i muzyków nowej generacji, z takich zespołów jak EABS czy P. Unity. Jazz, hip-hop, rap, reggae, soul, r&b i electro zostały połączone w jeden projekt. W aranżacjach będzie można usłyszeć wokale Marka Pędziwiatra, Andy Ninvalle, trąbkę Michaela Patchesa Stewarta oraz oczywiście skrzypce i sax Michała Urbaniaka. Album ukaże się 9 lutego nakładem Wydawnictwa Agora.

Spotkanie w ramach „Piątków z Nową Muzyką” było drugą wizytą Michała Urbaniaka w Studio U22. Po raz pierwszy artysta odwiedził naszą kamicę przy Ujazdowskich podczas jednego ze spotkań w ramach cyklu „Wieczór z Czarną Płytą” organizowanego przez Black Record Store. Wydarzenie odbyło się 6 października 2016 r. Zaproszeni goście wysłuchali wówczas w towarzystwie muzyka utworów z albumu „Tutu” Milesa Davisa, w przypadającą wówczas 30. rocznicę wydania albumu, na której udzialał się właśnie Urbaniak.

 

Zdjęcia: Darek Kawka/ZPAV