Zdjęcia: Darek Kawka

 

W poniedziałek, 13 września, w Studio U22 odbyło się spotkanie z jednym z najwybitniejszych polskich skrzypków młodego pokolenia, Januszem Wawrowskim. Najnowszy album artysty, „Brillante”, ukazał się na rynku 10 listopada. Zaproszeni goście i dziennikarze mieli okazję przesłuchać nowego wydawnictwa w towarzystwie skrzypka.

Spotkanie rozpoczęło się od krótkiego koncertu, podczas którego artysta wykonał utwór „Cadenza” Krzysztofa Pendereckiego, znajdujący się na jego poprzedniej płycie „Sequenza”. Wspomniany album otrzymał nagrodę Akademii Fonograficznej Fryderyk 2017 w kategorii muzyka poważna – album roku recital solowy.

Po mini-koncercie przyszła kolej na rozmowę z artystą, którą poprowadziła dziennikarka radiowej „Dwójki”, Beata Stylińska. Janusz Wawrowski opowiedział o swojej nowej płycie oraz o procesie jej powstawania. Goście dowiedzieli się również z czego artysta czerpie inspirację i jak wyglądała jego współpraca ze Stuttgarter Philharmoniker. Rozmowa przeplatana była odsłuchem wybranych utworów, które znalazły się na wydawnictwie.

Płyta „Brillante” zawiera zarówno muzykę polską, jak i niemiecką – „II Koncert skrzypcowy” Henryka Wieniawskiego oraz „Fantazję Szkocką” Maxa Brucha, co stanowi szczególny dialog pomiędzy narodem polskim i niemieckim, które dzielą wspólną, nieraz trudną historię.