2 grudnia w Studio U22 odbył się kolejny odsłuch w ramach inicjatywy ZPAV „Piątki z Nową Muzyką”. Tym razem gościem wydarzenia była Rasm
Almashan, artystka pochodzenia polsko-jemeńskiego, która przedpremierowo zaprezentowała materiał ze swojej debiutanckiej płyty pt. „Yemenia”. Spotkanie poprowadził Artur Orzech.

Rasm Almashan odwiedziła Studio U22, prezentując swój najnowszy materiał w ramach inicjatywy ZPAV „Piątki z Nową Muzyką”. W rozmowie prowadzonej przez Artura Orzecha, wokalistka wspomniała o swoich związkach z oboma krajami:

U nas się mówi „ojczyzna”, a tam się mówi „matczyzna”. I moją „matczyzną” jest Polska, natomiast ojczyzną jest Jemen. Za Jemenem stoją niesamowite historie, ludzie oraz kultura – powiedziała Rasm Almashan.

Rasm jest wokalistką, autorką tekstów oraz kompozycji. W jej utworach można usłyszeć elementy muzyki orientalnej krajów arabskich i afrykańskich oraz etno. „Yemenia” to pierwsza solowa płyta artystki, na którą składa się 9 kompozycji utrzymanych w stylistyce world music i otwartej improwizacji.  

„Yemenia” to bardzo kolorowa płyta w stylu world music. Zabrzmiały tutaj razem Arabia i Afryka ubrane w europejskie dźwięki. Jest to muzyka świata inspirowana brzmieniami Jemenu które zapamiętałam z dzieciństwa. Imigranci z Afryki, którzy mieszali w Jemenie mieli duży wpływ na moją muzykę. Ucząc się w szkole w Adenie spędzałam dużo czasu z kolegami z Sudanu, Kenii i Etiopii, chłonąc ich piosenki i rytmy – dodała Rasm Almashan.

Debiutancki album Rasm Almashan będzie dostępny w sprzedaży i w serwisach streamingowych już od 6 grudnia. Wydawcą oraz dystrybutorem jest Soliton. Płytę promuje singiel „Yemenia”, do którego powstał teledysk w reżyserii Olgi Czyżykiewicz, dostępny tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=MxX1HEJLrYY

Rasm Almashan od lat istnieje na polskiej scenie muzycznej. Współtworzyła zespoły Kultura de Natura oraz Soomood. Występowała gościnnie z zespołem Laboratorium. W 2016 roku dołączyła jako solistka do projektu Grzegorza „Grzecha” Piotrowskiego World Orchestra, biorąc udział w licznych festiwalach (m.in. Wschód Piękna, Jazztival, Tygiel Kultur) i koncertach (Opera Narodowa, NOSPR).

O przyjemną atmosferę spotkania zadbała marka Ballantine’s, a możliwość odsłuchu płyty w najwyższej jakości dźwięku umożliwił profesjonalny sprzęt od firm SVEDA AUDIO i Nautilius.

Autorem zdjęć jest Darek Kawka