Zespół Nick Cave & the Bad Seeds powstał w 1984 roku jako spadkobierca zespołu The Birthday Party. W skład grupy wchodzą Nick Cave, Thomas Wydler, Martyn Casey, Warren Ellis, Jim Sclavunos, George Vjestica oraz Toby Dammit. Artysta zapowiedział, że najnowszy album „Ghosteen” udostępni całkowicie za darmo na platformie Youtube, a towarzyszyć będą temu specjalne odsłuchowe wydarzenia w 31 miejscach na całym świecie. Studio U22 znalazło się wśród nich.

Ghosteen” to siedemnasty studyjny album w dorobku Nicka Cave’a & the Bad Seeds. Sesja nagraniowa rozpoczęła się we wrześniu 2018 roku w Los Angeles. Na potrzeby wydawnictwa powstało jedenaście kompozycji. Album podzielony jest na dwie części. Na pierwszej płycie znajdziemy osiem nagrań, na drugiej tylko trzy. Obie płyty noszą także oddzielne nazwy: „Dzieci” oraz „Rodzice”.

Światowa premiera odbyła się 3 października za pośrednictwem serwisu YouTube, ale dopiero dzień później (tj. 4 października) utwory pojawiły się na wszystkich platformach cyfrowych. Wersja analogowa oraz CD pojawi się w dystrybucji 8 listopada nakładem Mystic Production.

Nick Cave przyzwyczaił wszystkich do swojego niepokornego stylu i bycia artystą niezłomnie poszukującym „tego czegoś”. Nowa płyta przepełniona jest ciekawymi, hipnotyzującymi dźwiękami, a Nick, jak zawsze, spina wszystko swoimi poruszającymi, poetyckimi tekstami. Momenty wręcz szeptane przeplecione są z ostrzejszą i częstą modulacją głosu. To album, który utrzymuje melancholijny ton poprzedniego wydawnictwa „Skeleton Tree”.

„Ghosteen” to płyta, w której Nick Cave wraca do swoich teatralnych aranżacji. Każdy utwór przenosi słuchacza w odrębny świat, a jednocześnie tworzy jedną historię.

O przyjemną atmosferę spotkania zadbała marka Ballantine’s, a możliwość odsłuchu płyty w najwyższej jakości dźwięku umożliwił profesjonalny sprzęt od firm SVEDA AUDIO i Nautilius.

Autorem zdjęć jest Darek Kawka/ZPAV