Trzy dni przed oficjalną premierą swojego albumu w Studio U22 pojawił się Maciej Wasio, by przybliżyć nam materiał zawarty na płycie „Sam”. Dzięki uprzejmości artysty mieliśmy okazję wysłuchać wszystkich dziesięciu utworów, które znalazły się na wyżej wspomnianym wydawnictwie. Spotkanie odbyło się w ramach inicjatywy ZPAV „Piątki z Nową Muzyką”.

Wasio to kompozytor, autor tekstów i producent, na rodzinnym rynku znany od 15-stu lat. Na swoim koncie ma nominację do nagrody Fryderyka oraz setki koncertów, wliczając w to występy u boku największych gwiazd muzycznych, takich jak Beyonce, Kings of Leon czy Rammstein oraz na czołowych festiwalach w kraju (Orange Music Festival, Jarocin Festival, Capital of Rock) i za granicą (Sziget Festival, Reeperbahn). Muzycznie Wasio oscyluje pomiędzy subtelnością i tajemnicą Jeffa Buckleya i Bon Iver, a folkowo-songwriterskim światem Becka czy Chrisa Stapletone’a.

W trakcie spotkania w Studio U22 artysta opowiedział przede wszystkim o procesie powstawania płyty, inspiracjach, a także o innych ciekawych wątkach swojej twórczości, w czym z pewnością pomagały precyzyjne pytania zadawane przez Dyrektora Muzycznego Antyradia, Marcina Bąkiewicza. Z rozmowy dowiedzieliśmy się między innymi, że jedną z postaci, na których wzoruje się Wasio jest… Lech Janerka. Ponadto artysta podkreślił, że za realizację instrumentalnej części nagrań albumu odpowiada Jacek Miłaszewski, a także pochwalił niezawodnego Macina Borsa, który czuwał nad produkcją płyty.

Zdjęcia: Darek Kawka/ZPAV