WIECZÓR Z CZARNĄ PŁYTĄ | Pożegnanie lata z Hirkiem Wroną

Tekst: Łukasz Lembas
Zdjęcia: Patrycja Toczyńska 

W środę 21 września w Studio U22 przy alejach Ujazdowskich gościem
Black Record Store był Hirek Wrona. Gospodarz wieczoru zaprezentował garść doskonałych nagrań, które znacząco wpłynęły na rozwój muzyki rozrywkowej.
Hirek Wrona – co nie powinno być żadnym zaskoczeniem – to także zagorzały fan płyt winylowych. Dlatego też spotkanie nie mogło się obyć bez czarnych płyt, odtwarzanych na sprzęcie z najwyższej półki, który dostarczyła firma Horn: gramofonie EAT Forte S Turntable oraz kolumnach Sonus Faber Elipsa.

Podczas blisko dwugodzinnego spotkania Hirek Wrona zaprezentował to, z czego słynie czyli ogromną wiedzę na temat amerykańskiej muzyki i jej afrykańskich korzeni. Wśród prezentowanych nagrań z winylowych płyt nie zabrakło tuzów
tzw. czarnej muzyki. Był więc ojciec chrzestny hip-hopu – Gil-Scott Heron,
idol Micka Jaggera i spółki – Muddy Waters, Stevie Wonder, Billie Holiday,
Chuck Berry, Herbie Hancock i jego zjawiskowy „Future Shock” czy najbardziej interesujące nowości ostatnich miesięcy w rodzaju KAYTRANADA.

Wieczór z Hirkiem Wroną zainaugurował jednocześnie serię spotkań z winylową płytą pod szyldem „Akademia Gramofonu”. Startujący już oficjalnie w październiku cykl, oparty będzie nie tylko na spotkaniach w Studio U22 z gwiazdami muzyki. Znaczną część zajmą także panele dyskusyjne na temat samych gramofonów oraz wykłady na temat ich użytkowania prowadzone przez specjalistów. Skierowane będą one przede wszystkim do entuzjastów czarnej płyty,
którzy stoją jeszcze przed wyborem swojego pierwszego gramofonu.