W momencie, kiedy poinformowaliśmy o spotkaniu z zespołem Archive, które miało odbyć się w poniedziałkowy wieczór 1 kwietnia, wiele osób potraktowało to jako przedwczesny żart primaaprilisowy. I choć dobrego humoru nigdy nam nie brakuje, to w tej kwestii byliśmy bardzo poważni. Rzeczonego 1 kwietnia w gościnnych przestrzeniach Studio U22 pojawili się przedstawiciele brytyjskiego kolektywu, a samo spotkanie zrealizowane zostało w ramach inicjatywy ZPAV – „Piątki z Nową Muzyką”.

Reprezentanci zespołu Archive w osobach Dave’a Pena oraz Pollarda Berriera pojawili się w Studio już po godzinie 17, by na miejscu przeprowadzić kilka umówionych wcześniej wywiadów. Zaraz po nich artyści udali się do pomieszczenia odsłuchowego, gdzie czekała na nich wygodna kanapa, licznie zgromadzeni goście oraz dziennikarz muzyczny Michał Kirmuć, który był moderatorem całego spotkania. Główną osią dyskusji była zapowiadana na 10 maja kompilacja pt. „25”, która będzie podsumowaniem dwudziestopięcioletniej pracy artystycznej zespołu.

To wyjątkowe wydawnictwo ukaże się nakładem połączonych sił Dangervisit/[PIAS] i będzie dostępne w różnych formatach: jako 6LP deluxe box set (w jego skład wejdą 43 utwory, w tym 8 nowych wcześniej nieopublikowanych; 10” EP; 7” singiel oraz kompozycje, które powstały w kolaboracji z innymi artystami, między innymi Band of Skulls czy Stevem Masonem. Do box setu dołączona będzie książka z aktualnymi i starymi wywiadami z członkami zespołu oraz zdjęcia pochodzące z prywatnych kolekcji kolektywu); 4CD box set (standardowe płyty CD wraz z kodem do ściągnięcia elektronicznych wersji utworów).

Wspomniane powyżej 8 nowych utworów Brytyjczycy przywieźli ze sobą do Polski, dzięki czemu publiczność zgromadzona w Studio U22 miała okazję usłyszeć je długo przed oficjalną premierą. To nie był jednak koniec niespodzianek. Po części oficjalnej rozpoczął się krótki panel dyskusyjny, podczas którego każdy z uczestników miał okazję zadać pytanie członkom Archive. Po spotkaniu Dave z Pollardem nie wzbraniali się również od rozdawania autografów i pozowania do zdjęć. Z pewnością dla wielu ostatni poniedziałkowy wieczór będzie jeszcze na długo wyjątkowy.

Zdjęcia: Darek Kawka/ZPAV